info:unified-update-platform

Unified Update Platform (UUP)

Wraz z pojawieniem się nowej kompilacji Windows 10 Insider Preview (build 14959) Microsoft ogłosił wprowadzenie nowego systemu aktualizacji - Unified Update Platform.
Pierwszą kompilacją, którą udostępniono za jego pomocą, była właśnie 14959, ale tylko dla telefonów. Czym charakteryzuje się ten system i jak to się ma do Windows Update?

Najważniejszą korzyścią z UUP jest zredukowanie rozmiarów pobieranych pakietów. Okazuje się, że pobranie nowej kompilacji przypomina teraz pobranie aktualizacji zbiorczej. „Sprzęgliśmy technologie w naszym buildzie i systemach publikowania, by umożliwić zróżnicowane pobieranie dla wszystkich urządzeń z systemem mobilnym i PC. Zróżnicowane pakiety do pobrania zawierają tylko te zmiany, które wprowadzono od czasu ostatniej aktualizacji, a nie cały build. Jako że dopiero zaczynamy wprowadzać UUP, zmiany te dopiero wpłyną na PC, którego użytkownicy spodziewają się zmniejszonego rozmiaru aktualizacji do pobrania o blisko 35%, gdy przechodzą z jednego głównego wydania do kolejnego. Pracujemy nad tym, a celem jest wprowadzenie tej właściwości po wydaniu Windows 10 Creators Update; Insiderzy zobaczą to szybciej” - Bill Karagounis, Director of Program Management w Windows Insider Program & OS Fundamentals.

Kolejna zmiana będzie dotyczyć tego, w jaki sposób urządzenia sprawdzają dostępność nowych aktualizacji. Ma to się odbywać w wydajniejszy sposób. Kiedy zaczniemy korzystać z UUP, zmniejszają się rozmiary danych o aktualizacji, wysyłanych do urządzenia końcowego, przez co te mają mniej do przetworzenia. Jest to ważne zwłaszcza w urządzeniach z Windows 10 Mobile. Jak wyjaśnia Bill Karagounis, „Z użyciem UUP, gdy twoje urządzenie sprawdza aktualizacje, usługa Windows Update wybiera, które spośród aktualizacji są potrzebne dla danego urządzenia. Windows Update zwraca następnie te aktualizacje urządzeniu, pobiera i instaluje. Ponieważ więcej przetwarzania wydarza się po stronie usługi, zapewnia to szybsze operacje sprawdzania dostępnych aktualizacji”.