poradniki:sprawdzanie-stanu-dysku.-odczyt-danych-s.m.a.r.t

Sprawdzanie stanu dysku. Odczyt danych S.M.A.R.T.

Dysk twardy to jeden z ważniejszych elementów składowych komputera. Nie ma znaczenia czy to dysk HDD czy SSD czy NVME. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Największą wadą dysku twardego jest to, że zużywa się on tak samo jak każdy inny komponent. PRoblemem jest to, że jeśli dysk twardy zostanie uszkodzony bardzo często tracimy zapisane na nim dane. Dla tego aby zapobiec tego typu awariom dyski twarde sybposarzone są w system S.M.A.R.T.. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie pracy dysku i ostrzeganie w przypadku kiedy coś zaczyna się dziać nie tak.

Jak odczytać dane S.M.A.R.T.?

Problemem jest to, że S.M.A.R.T. nie wyświetla ot tak żadnych informacji czy powiadomień na temat niewłaściwej pracy dysku twardego. Dla tego aby sprawdzić czy nasz dysk pracuje właściwe i bezproblemowo należy użyć specjalnych programów, które potrafią odczytać dane z systemu S.M.A.R.T. Jednym z nich jest CrystalDiskInfo. Program ten jest darmowy i niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy pobrać go na dysk komputera, rozpakować i uruchomić.

Po rozpakowaniu pobranego archiwum w folderze będziemy mieli kilka programów. Wersje z literą A są przeznaczone dla komputerów opartych o procesory ARM. Nasz interesuje plik DiskInfo64.exe (jeśli twój procesor jest 64 bitwy) lub DiskInfo32.exe (jeśli twój procesor jest 32 bitwy)


Po uruchomieniu program od razy wyświetli informację na temat dysku lub dysków dostępnych naszym systemie. Interfejs programu jest niezwykle intuicyjny. Od razu widać w jakiej kondycji jest wybrany dysk. Jeśli Którykolwiek wskaźnik będzie odbiegał od normy program poinformuje nas o tym.


Jeśli sekcja Stan wskazuje poziom niższy niż dobry należy zacząć się baczniej przyglądać temu jak działa dysk. Wart sprawdzić, który ze wskaźników zaczyna przekraczać normę i na podstawie tego czego on dotyczy trzeba podjąć odpowiednie kroki.