info:o-tej-stronie

O tej stronieCześć. Nazywam się Krzysiek i prowadzę dla Was tą stronę nieprzerwanie od 2017 roku. Kawał czasu. Kiedy to zleciało to nie wiem. Wypadało by tutaj napisać kilka słów o mnie, o tym czym się interesuję itd. Ale to strasznie oklepane. Napisałbym, że interesuję się komputerami odkąd tylko takowy dostałem, że moim pierwszym komputerem było Commodore C64, i że pierwsze gry ładowałem z kasety magnetofonowej. Nie wiem czy chcecie o tym czytać. Może kiedyś o tym coś napiszę. Tymczasem do konkretów.

Co to za strona?

WinISO.pl powstało pewnego dnia jako odpowiedź na to co zastałem w tzw. internecie. Potrzebowałem pobrać jakaś wersję systemu Windows. Nie pamiętam dokładnie jaka to była wersja ale koniecznie potrzebowałem właśnie tej. Po kilku chwilach googlowania udało się znaleźć to czego potrzebowałem. I tak trafiłem na basewin.pl. Tam znalazłem to czego potrzebowałem. Niestety okazało się szybko, że pliki których potrzebowałem pobierały się bardzo wolno a cześć z nich była zablokowana „bo przekroczenie limitu” (jak się po czasie okazało i moja strona zaczęła borykać się z takim samym problemem). Czekanie kilku godzin na pobranie pliku to było coś, lekko mówiąc niefajnego. Ale skoro nie było innego wyjścia…
I tu pojawił się pomysł na stworzenie tej strony. Miało to być miejsce gdzie każdy wygodnie i szybko pobierze polskie wersje systemów Window i Office. I to zarówno to obecnie wspierane jak i te, o których Microsoft już dawno zapomniał. I tak powoli zaczęło powstawać WinISO.pl
Dzisiaj strona oferuje dość pokaźną liczbę polskich wydań systemów operacyjnych, pakietów biurowych czy Windowsów w wersji serwerowej (której nie znoszę tak na marginesie).

Jak to obecnie wygląda?

W chwili obecnej na stronie dostępnych jest około 400 plików ISO/ZIP. Wszystkie pliki trzymane są na 3 serwerach: dwóch dedykowanych maszynach z łączem 1 Gbps oraz moim domowym NASie z nieco mniej wydajnym łączem 300 Mbps, który także robi jako jeden z mirrorów. Dzięki temu wszystkie pliki można pobierać bez ograniczeń na czym od początku bardzo mi zależało.
Oczywiście zdarza się i to nie raz i nie dwa, że prędkość pobierania plików jest niska ale na to niestety na razie nie mam wpływu. Kupno kolejnego serwera w chwilo obecnej nie jest możliwe a zastąpienie wszystkich serwerów klastrem S3 lub podobnym rozwiązaniem wiązało by się z wysokimi kosztami, na które składa się głównie wysoki transfer wychodzący, który wynosi miesięczni około 100 TB.
Na szczęście dzięki Waszemu wsparciu jakoś udaje się „wytrzymać do pierwszego” i opłacić serwery, na których przechowywane są pliki. Dziękuje bardzo za to ,ze doceniacie pracę jaką wkładam w tworzenie oraz prowadzenie tej strony.

Miłego pobierania i instalowania Windowsów ;)
– Krzysiek