poradniki:wsus-offline-update-przyspieszamy-instalacje-aktualizacji

WSUS Offline Update - wprowadzenie

WSUS Offline Update to prosty w obsłudze program, który z założenia na uprościć proces instalacji aktualizacji (zarówno tych dla systemu Windows jak i dla pakietu MS Office) na komputerach zwłaszcza tych, które nie posiadają połączenia z internetem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać go w nieco inny sposób. Można go bowiem wykorzystać do aktualizacji systemu naszego komputera. Program pobiera odpowiednie aktualizacje z serwerów Microsoftu co gwarantuje ich prawdziwość i zapewnia bezpieczeństwo podczas instalacji.

Praca z programem jest niezwykle prosta. Pobieramy najnowszą wersję WSUS Offline Update ze strony producenta rozpakowujemy na naszym komputerze. Uruchamiamy program klikając w UpdateGenerator.exei w widocznym oknie wybieramy system operacyjny dla jakiego program ma pobrać aktualizacje. Jeśli chcemy możemy wskazać w jakiej lokalizacji program ma zapisać pobrane pliki (opcja przydatna jeśli chcemy stworzyć nośnik USB z aktualizacjami).

Proces poszukiwania dostępnych aktualizacji potrwa parę minut a następnie rozpocznie się proces pobierania aktualizacji. W zależności od ilości aktualizacji do pobrania oraz prędkości połączenia z internetem proces ten może zająć sporo czasu.

Jeśli wcześniej nie wskazaliśmy lokalizacji folderu, w którym WSUS ma zapisać pobrane pliki aktualizacji program domyślnie zapisze w katalogu, w którym znajduje się program w folderze client.
Aby zainstalować pobrane aktualizacje należy uruchomić UpdateInstaller.exe. Zaznaczamy które z dostępnych aktualizacji chcemy zainstalować i klikamy w przycisk Start.

Po uruchomieniu instalatora aktualizacji pojawi się okienko wiersza poleceń podobne do tego poniżej, w którym można śledzić postęp instalacji.

Instalacja aktualizacji może zająć czasami sporo czasu zwłaszcza kiedy uruchamiamy ją po raz pierwszy na świeżo zainstalowanym systemie. Zalecamy uzbrojenie się w odrobinę cierpliwości.
Proces instalacji zakończy się w chwili kiedy w okienku wiersza poleceń pojawi się napis Ending WSUS Offline Update at 19:58:31.01. W tedy możemy bez obaw zamknąć okienko oraz usunąć folder client wraz z całą zawartością.
Twórca programu nie gwarantuje, że wszystkie dostępne w danym momencie aktualizacje zostaną pobrane dla tego zaleca się uruchomienie systemowego programu Windows Update i sprawdzenie czy któraś z aktualizacji nie została pominięta i w razie potrzeby zainstalowanie jej.