MD5 (Message-Digest algorithm 5)

To algorytm kryptograficzny, opracowany przez Rona Rivesta (współtwórcę RSA) w 1991 roku, będący popularną kryptograficzną funkcją skrótu, która z ciągu danych o dowolnej długości generuje 128-bitowy skrót. Więcej technicznych informacji znajdziesz w Wikipedii.

Powszechnym zastosowaniem algorytmu MD5 jest generowanie skrótów plików udostępnianych publicznie w Internecie, dzięki czemu osoba, która pobrała dany plik może błyskawicznie i od razu zweryfikować (generując skrót MD5 na swojej kopii i porównując wyniki) czy jest to ten sam plik, który został pobrany lub czy nie nastąpiły przekłamania podczas samego procesu jego pobierania.

Na stronie winiso.pl przy wszystkich dostępnych obrazach plików dostępna jest skrót pliku (częściej spotykaną nazwą jest suma kontrolna). Wygląda to mniej więcej tak:

pl_win_srv_2003_r2_standard_with_sp2_cd1_x13-40630.iso 
MD5: 30ef9020ab01ae71d2bee8778baf2f49

Po pobraniu pliku możemy sprawdzić czy podczas pobierania nie doszło do uszkodzenia pliku (z różnych przyczyn tak czasami się dzieje). Aby uniknąć problemów podczas instalacji systemu warto sprawdzić czy suma kontrolna pobranego pliku zgadza się z tą podaną na stronie. Aby to zrobić wystarczy posiadać odpowiednie narzędzie.

W zależności od posiadanego systemu operacyjnego sposób sprawdzania sumy kontrolnej wygląda nieco inaczej.

Obliczanie sumy kontrolnej w systemie Windows

W systemie Windows trzeba zaopatrzyć się w niewielki program MD5 Checksum Tool (program jest także w wersji portable). Za jego pomocą obliczymy sumy kontrolne MD5/SHA1/SHA256,/SHA384/SHA512. Obsługa programu jest niezwykle prosta. Uruchamiany programik, przechodzimy do zakładki Verify checksum, wybieram plik dla którego chcemy sprawdzić sumę kontrolną klikając w Browse.. a w pole poniżej wklejany sumę kontrolną skopiowaną ze strony. Klikamy Verify i czekamy aż program obliczy skrót wskazanego pliku i porówna go z tym, który podaliśmy. Obliczanie może chwilkę potrwać.

Informacja

Microsoft udostępnił specjalne narzędzie obsługiwane z lini poleceń do obliczania sumy kontrolnej. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Microsoft File Checksum Integrity Verifier

Obliczanie sumy kontrolnej w systemach Linux

Posiadając system z rodziny Linux sprawa wygląda prościej. Wystarczy posłużyć się narzędziem md5sum. Obsługa programu jest banalnie prosta. Pobieramy plik, uruchamiamy terminal, poleceniem cd przechodzimy do katalogu, w którym znajduje się nasz plik, w okienku terminala wpisujemy polecenie md5sum nazwa_sprawdzanego.pliku (w miejsce nazwa_sprawdzanego.pliku podajemy nazwę naszego pliku wraz z rozszerzeniem np.: pl_win_srv_2003_r2_standard_with_sp2_cd1_x13-40630.iso) i wciskamy [Enter]. Program obliczy sumę kontrolną pliku i ją wyświetli. Porównujemy otrzymane wyniki.