poradniki:uruchamianie-komputera-z-plyty-dvd-lub-usb

Uruchamianie instalatora z płyty DVD/pamięci USB (pendrive'a)

Informacja

Przed uruchomieniem systemu z płyty lub pendriva należy przygotować specjalny nośnik instalacyjny. Zobacz jak przygotować płytę instalacyjną CD/DVD lub pendriva z instalatorem systemu.

Obecnie większość nowych płyt głównych (a w zasadzie zainstalowanych w nich BIOSów) umożliwia uruchomienie komputera z innego nośnika niż ten domyślnie ustawiony w BIOSie. Problem polega jedynie na ty, że w zależności od tego jakiego producenta BIOS jest zainstalowany na płycie głównej taki przycisk trzeba wciskać zaraz po wałczeniu zasilania. Najczęściej jest to klawisz F12, ESC, F2, F8 (warto zajrzeć także do instrukcji obsługi płyty głównej lub zapytać Google). Jeśli wciśniemy odpowiedni klawisz na ekranie monitor powinno pojawić się menu (podobne do tego na screenie poniżej) z możliwością wyboru urządzenia, z którego uruchomiony zostanie komputer.

Z dostępnego menu wybieramy urządzenie z którego chcemy uruchomić komputer. Jeśli pendrive/płyta DVD została przygotowana właściwie po kilku sekundach naszym oczom ukaże się ekran ładowania instalatora.Kiedy instalator załaduje wszystkie niezbędne pliki uruchomi się prosty kreator pozwalający rozpocząć proces instalcji systemu na wskazanym dysku twardym (partycji dysku).